Nörogastronomi: Beyin Lezzet Algısını Nasıl Oluşturur ve Bu Neden Önemlidir?

Yemek meraklılarından heyecanlı gurmelere, yemek eleştirmenlerinden şeflere, akademisyenlerden araştırmacılara kadar herkes Shepherd’ın büyüleyici, bilimsel ve gastronomik maceralarından keyif alacak!

Ünlü sinir bilimci Gordon M. Shepherd, “insan beyni lezzet sistemi” adını verdiği kavramla ezber bozan bir yolculuğa çıkarak yeni bir bilimsel alanın temellerini atıyor: nörogastronomi. İnsanın evrim sürecinde koku alma duyusunun azaldığı görüşüne meydan okuyan Shepherd, lezzetin ana bileşenini oluşturan bu duyunun daha önce düşünülenden çok daha güçlü ve gerekli olduğunu savunuyor.

Shepherd, kitaba kokunun nasıl işlediği, özellikle de ağzın arkasından burnu nasıl uyardığı konusuyla başlıyor. Yemek yenilirken beyin, kokuları uzamsal modeller olarak kavramsallaştırıyor ve hem bu modellerden hem de diğer duyulardan hareketle lezzet algısını oluşturuyor. Shepherd, lezzet sisteminin çağdaş sosyal, davranışsal ve tıbbi konulara etkilerini de ele alıyor. Lezzetin duyguları, yemek tercihlerini ve aşermeyi kontrol eden beyin bölgeleriyle ilişkisini masaya yatırıyor, bununla da kalmıyor ve bir bölümü yemeğin uyuşturucu bağımlılığındaki rolüne ve Marcel Proust’un ikonik madlen hikâyesinden yola çıkarak derin hatıraları çağrıştırma gücüne ayırıyor.

Shepherd çalışmasını beslenme, diyet ve obezite gibi alanlardaki gelişmelerle, özellikle de sağlıklı beslenme konusunda karşılaşılan çeşitli zorluklarla ilişkilendiriyor. İnsanların koku ve lezzet algıları ile bunların bilincin sinirsel temeliyle ilişkisi konusuyla da çalışmasını sonlandırıyor.

Kitap Detayları
 • ISBN: 9789759407681
 • Tür: Sağlık/Beslenme
 • Liste Fiyatı: 249.00 ₺
 • Sayfa Sayısı: 320
 • Baskı Sayısı: 1. Baskı
 • Orjinal Dil: İngilizce
 • Orjinal Adı: Neurogastronomy: How the Brain Creates Flavor and Why It Matters
 • Boyutlar: 13.5 x 21
 • Basım Tarihi: Eylül 2023
 • Editör: Kemal Tokgöz
 • Çevirmen: Sena Nur Doğan
Yazar Hakkında

Gordon Murray Shepherd

Gordon Murray Shepherd, (21 Temmuz 1933- 9 Haziran 2022) sinir sisteminin işlevsel operasyonlarını yürütmek için nöronların mikro devreler hâlinde nasıl organize edildiği üzerine araştırmalar yürüten Amerikalı bir sinirbilimciydi. Koku alma sistemini birden fazla mekân, zaman ve disiplin düzeyine yayılan bir model olarak kullanan çalışmalar yapmıştır. Yale Üniversitesi’nde “bütünleştirici sinirbilim” üzerine verdiği yıllık bir konferansla tanınmıştır. Öldüğü sırada Yale Tıp Fakültesi’nde sinirbilim profesörüydü.

Kapaklar & Bültenler

Nörogastronomi: Beyin Lezzet Algısını Nasıl Oluşturur ve Bu Neden Önemlidir? Tanıtım Bülteni
İndir (DOCX)


Nörogastronomi: Beyin Lezzet Algısını Nasıl Oluşturur ve Bu Neden Önemlidir? Ön Kapak
İndir


Nörogastronomi: Beyin Lezzet Algısını Nasıl Oluşturur ve Bu Neden Önemlidir? Arka Kapak
İndir

Yorum Yapın