İnsan Uygarlığının Kısa Tarihi: Ekonomik ve Siyasal Kurumların Dünü ve Yarını

“Baba liberal ekonomi politikası uygulanmasına karar verildi ne demek?”

Soruyu yıllar önce liseye geçiş sınavına hazırlanırken İnkılâp Tarihi dersi çalışan oğlum sordu. İzmir İktisat Kongresi’yle ilgili pasajda böyle bir cümle okumuş, merak etmişti.

Bizim ders kitaplarımız hep böyle. Bilgiyi bir tarihi bağlamla birlikte öğrenciye aktarmak yerine test şeklindeki sınavda doğru seçeneği işaretleyeceği bir hap halinde vermeyi tercih ediyor.

Tam da bu yüzden çoğumuz okulda öğrendiklerimizi zaman içinde unutuyoruz, bir sürüsünü de hayat içinde yeni baştan öğrenmek zorunda kalıyoruz.

Oğlumun liberal ekonomi sorusu aklımdan bütün bunların geçmesine neden oldu ve ona dönüp, “Keşke,” dedim, “Böyle temel kavramları anlatan, onların kökenlerinden söz eden kitaplar olsa…”

Hemen oturduk internet üzerinden aramaya başladık, hayır bulamadık. Türkçede bulamadığımız kitabı belki İngilizcede bulabilirdik… Onu da aradık, yine bulamadık.

Oğlum, “E baba sen yazsana,” dedi. İlk tepkim “Hayır,” demek oldu, “Ben kimim ki böyle bir şey yazayım.”

Fakat fikir de düştü aklıma bir kere. Birkaç hafta sonra kendimi elinizde tuttuğunuz bu kitabı tasarlarken buldum.

Bu kitabın benim için çıkış noktası belki oğlumun ortaokulun son sınıfındayken bana sorduğu bir soru oldu ama belli bir yaş sınırı düşünülerek de yazılmadı. Yazarken gözümün önünde belli bir yaş grubu değil, belli bir ilgi grubu vardı, bilgi edinmeyi seven, bildiği şeyleri bile yeniden öğrenmeye çalışmaktan kaçınmayan insanlar yani.

Artık kitap benden çıktı. Bundan sonrası size ait.

İsmet Berkan

Kitap Detayları
 • ISBN: 9786256415393
 • Tür: Tarih
 • Liste Fiyatı: 169.00 ₺
 • Sayfa Sayısı: 256
 • Baskı Sayısı: 1. Baskı
 • Orjinal Dil: Türkçe
 • Orjinal Adı: -
 • Boyutlar: 13.5 x 21
 • Basım Tarihi: Ekim 2023
 • Editör: Umut Burgaz
 • Çevirmen: -
Yazar Hakkında

İsmet Berkan

İsmet Berkan, 1964 yılında İstanbul’da doğdu, çocuk denecek yaşta, 1979 yılının yaz aylarında stajyer olarak başladığı gazetecilikte kaldı. Milliyet gazetesi fotoğraf servisinde, Cumhuriyet gazetesi spor servisinde, sonra aynı gazetenin yazı işlerinde ve haber servislerinde çalıştı. 1990 yılında Cumhuriyet’ten ayrılıp kısa bir reklam yazarlığı döneminin ardından Para dergisine genel yayın müdürü ve aynı zamanda Aktüel dergisine editör olarak yeniden gazeteciliğe döndü.

1994 yılında Yeni Yüzyıl gazetesini, 1996 yılında ise Radikal gazetesini yayına hazırlayan çekirdek ekipte yer aldı, 1996-2000 arasında Radikal’in Ankara Temsilciliğini ve köşe yazarlığını yaptı. 2000-2010 arasında Radikal’in Genel Yayın Müdürü görevini sürdürdü, ardından 2016 yılına kadar Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı ve çeşitli TV kanallarında yorumculuk ve programcılık yaptı.

2017 yılından itibaren önce abonelerine özel Gündem isimli bir günlük haber-analiz bülteni yayınladı, 2020 yılında Haftalık Gazete’yi çıkardı. Salgın sebebiyle bu gazetenin başarısız olmasının ardından bu kez her sabah abonelere ulaştırılan 10Haber adlı bir haber özeti elektronik postası hazırlamaya başladı. Bir yandan da Gündem’i her gün 750’yi aşkın abonesine göndermeye devam etti.

10Haber, 2023 yılında Türkiye’nin ilk (ve şimdilik tek) okuyuculara ücretle okutulan tam bir haber sitesine dönüştü. Halen yazılarını 10Haber.net web adresinde yayınlanan bu dijital gazetede sürdürüyor.

Evli ve iki çocuk babası olan Berkan’ın biri kurmaca (İnsanlar Üçe Ayrılır: Sayı Saymasını Bilenler ve Bilmeyenler) diğer ikisi (Asker Bize İktidarı Verir mi? ve Kazanan İdare Fırkasıdır Çocuk) gazetecilik ürünü üç kitabı bulunmaktadır.

 

Kapaklar & Bültenler

İnsan Uygarlığının Kısa Tarihi: Ekonomik ve Siyasal Kurumların Dünü ve Yarını Tanıtım Bülteni
İndir (DOCX)


İnsan Uygarlığının Kısa Tarihi: Ekonomik ve Siyasal Kurumların Dünü ve Yarını Ön Kapak
İndir


İnsan Uygarlığının Kısa Tarihi: Ekonomik ve Siyasal Kurumların Dünü ve Yarını Arka Kapak
İndir

Yorum Yapın