Hollandalıların Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

Genel / 04 Eylül 2023

Hollandalıların Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

Bireyin kişiliğinin gelişimi doğumundan itibaren başlayarak tüm yaşamı boyunca şekillenir. Kişilik gelişiminde ailenin yetiştirme tarzı gibi faktörler önemli rol oynar. Anne ve babaları çocuğun duygusal, bilişsel ve toplumsal gelişimini sağlayan ilk eğitimcileri olarak kabul edebiliriz. 

Unicef tarafından yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en mutlu çocuklarının Hollandalı çocuklar olduğu ortaya çıktı. Peki nedir bu mutluluğun kaynağı? 

Hollandalı ebeveynler için çocuklarının uykuya ayırdığı zaman çok önemli. Ebeveynler çocuklarının dinlenmesine ve minimum düzeyde dikkatlerinin dağılmasına özen gösteriyorlar. Bu durum çocukların daha sakin, daha düzenli bir hayata sahip olmalarını sağlıyor. Düşük bütçeli aktiviteler yaparak sade bir hayat yaşamaları, Hollandalı çocuklara paranın her şey olmadığını öğretiyor. Çocuklar genellikle ikinci el oyuncaklarla oynuyor.  Sahip olmak istedikleri şeyi çalışıp kazanarak almaları gerektiğini öğreniyorlar. Özgüvenlerinin gelişimi açısından da çok önemli olan bir diğer konu ise Hollandalı ailelerin bir konu üzerine karar alırken çocuklarının fikirlerini de özgürce söyleyebilmlerine olanak tanımaları. 

Hollandalı ebeveynler ve çocuklarını yetiştirme tarzları ile ilgili bilgiler içeren “Dünyanın En Mutlu Çocukları” kitabı bizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler sunuyor.  Bu kitapta çocukların mutluluğunu garantileyebilmek için neler yapabileceğimiz, hollandalı ebeveynlerin stressiz eğitim anlayışı, disiplin yöntemleri ve özgür bir çocukluk sağlama felsefeleri gibi birçok konuya değiniliyor. Kitapta Hollanda eğitim sistemini dikkatli bir şekilde incelenerek diğer ülkelerdeki genellikle ezici ve rekabetçi akademik ortamlarla karşılaştırılıyor. 

Çocuklarınızın mutluluğunu garantilemek ve onların sağlıklı gelişimini desteklemek istiyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız. Hollandalıların bakış açısını ve çocuk yetiştirme tarzlarını öğrenerek kendi ebeveynlik deneyiminizi zenginleştirebilir ve çocuklarınızın mutlu bir çocukluk geçirmesine katkı sağlayabilirsiniz.

 

Diğer Yazılar

Prof. Dr. Ali Atıf Bir'den Ebevenylere Çocukları İçin Doğru Kitap Seçim Tavsiyeleri! Blog Yazısı
Prof. Dr. Ali Atıf Bir'den Ebevenylere Çocukları İçin Doğru Kitap Seçim Tavsiyeleri!

“Kitap Okumak Ruhu Aydınlatır” sloganıyla minik okurlarını alanında uzman pedago...

Tamamını oku
“Yem Etkisi” Alışveriş Kararlarımızı Nasıl Etkiliyor? Blog Yazısı
“Yem Etkisi” Alışveriş Kararlarımızı Nasıl Etkiliyor?

Her gün çok sayıda karar veriyoruz. Bazılarının farkındayız, bazılarının değiliz...

Tamamını oku
Hollandalıların Çocuk Yetiştirme Yöntemleri Blog Yazısı
Hollandalıların Çocuk Yetiştirme Yöntemleri

Unicef tarafından yapılan araştırmalar sonucunda dünyanın en mutlu çocuklarının...

Tamamını oku